Alexa Certified Site Stats for cargeek.ir
کارگیک را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید : aparat logo fa color whitecargeek telegram iconfacebook icon

براساس خودرو جستجو کنید :

براساس مبحث جستجو کنید :

 

جستجو در کارگیک
0
0
0
s2sdefault

فلایویل دوجرمه یا 2جرمی یا فلایویل دوتکه یا فلایویل دوصفحه ای یا dual-mass flywheel یا به اختصار DMF ، نوعی از فلایویل است که عمدتاً برای یکنواخت سازی انتقال قدرت موتور به گیربکس ، ذخیره انرژی و کاهش نویز و لرزش بکار می رود.فلایویل های 2جرمه از ابتدا برای حل مشکل هماهنگی قدرت و گشتاور موتور بخصوص در دورهای پائین طراحی شدند.

dmf bmw

با حرکت صنعت خودرو بسمت موتورهای کم حجم تر با تکنولوژی های بالاتر و اهمیت استفاده بهینه از انرژی و با در نظر گرفتن اینکه موتورهای جدید در دورهای پائین تری و در بازه ای بزرگ تر به حداکثر گشتاور خود می رسند ، طراحی فلایویل های دوجرمه برای خودروهای سواری عادی بنزینی نیز رونق گرفت.

توضیح ساده فلایویل دوجرمه LUK

سیستم های کلاچ قدیمی برای انتقال این مقدار از گشتاور در دورهای پائین هم بدلیل اصطحلاک  بالا و هم بدلیل ایجاد لرزش زیاد مناسب نیستند.اما یک فلایویل دوصفحه ای می تواند انتقال نیرویی یکنواخت تر با بازدهی بالاتری داشته باشد.

فلایویل های دوجرمه ZF برای خودروهای سواری

مجموعه فنرهای بین صفحات اولیه و ثانویه ضربات ناشی از افزایش یا کاهش دور موتورهای ناگهانی را می گیرند ، معمولاً از 2 یا چند مجموعه فنر برای حالات مختلف دور موتور و گشتاور استفاده می شود ، مثلاً  یکی برای فنرهای نرم تر برای یکنواخت سازی حرکت در دورهای پائین و یکی مجموعه فنرهای سخت برای انتقال گشتاور های بالاتر.

Disco2DualMass

اجزاء چرخ طیار دوصفحه ای

بدلیل هزینه بالا در ساخت ، تعمیر و نگه داری انواع دیگری از تکنولوژی های ذخیره و یکنواخت سازی انتقال قدرت نیز درحال توسعه هستند.باید دقت داشت که بیشترین هدف در فلایویل های دوجرمه انتقال یکنواخت گشتاور و کاهش صدا و لرزش است و با سیستم هایی که با ذخیره انرژی برای استفاده های بعدی طراحی می شوندمتفاوت است.

DMF anatomy

هرچند این نوع از فلایویل انتقال قدرت پیوسته و نرمی را به ارمغان می آورد اما یکی دیگر از مشکلات این نوع فلایویل ها این است که بدقت برای بازه و نمودار مشخصی از گشتاور طراحی و تنظیم می شوند ، بنابراین اگر بخواهید مثلاً موتور خودرو را تقویت کنید با این نوع فلایویل به مشکل برخواهید خورد.

DMF std layout

 

طراحی و عملکرد فلایویل دوجرمی LUK

تشریح فلایویل دوجرمه

فلایویل دوجرمه فولکس واگن و آئودی

{mp4rermote}http://hw15.rtl.asset.aparat.com/aparat-video/dae04b500a6e77a68049aeb69896d4ff7118475-288p__81831.mp4{/mp4remote}

ابزار و روش های تست سلامت فلایویل های 2جرمه

Sachs DMF Cutaway

0
0
0
s2sdefault

نوشتن دیدگاه


مطالب مرتبط

پیشنهاد سردبیر